Yatirimciyla ilk kontak

Yatirimciya gönderilen ilk eposta örnegi…

Serkan Ünsal
2 min readJun 16, 2014

Angellist’te kendimi yatırımcı yapınca girişimcilerden güzel tanışma istekleri gelmeye basladı. En güzellerinden birini isimleri degistirerek ve Türkce’ye çevirerek aşağıya ekledim. Parantez içlerine de kendi yorumlarımı yazdım.

Serkan Bey merhaba, şirketimize yatırım yapan A ve B kişileri üzerinden size ulaşıyorum. (“Sen kimsin?” dememi önlemek ve güvendigim A ve B kişilerini öne sürerek başladı) Girişimimiz X, e-ticarette çok büyüyecek çünkü online alışveriş yapanların %25'inin karşılaştığı bir problemi çözüyor. (Çok büyük bir problemi çözüyoruz ve çok büyüyeceğiz diyor) 6 haneli müşteri sayımız ve her 10 saniyede girişimimizi kullananlar dogru yolda olduğumuzu gosteriyor (“Metriklerimiz de iyi, ne duruyorsunuz” diyor) Bunun yanında müşteri kazanım maliyetlerimiz 21 cent civarında ve gelen muşterilerden ortalama $2 kazanıyoruz (Maliyet ve gelir rakamlarımız da çok iyi diyor) Demomuzu şu adresten izleyebilirsiniz… (Daha detay istiyorsan, detaylar şu demoda…) … Can we chat about our fund raising ? (Call to action geldi, hadi konuşalım diyor)

Bunu yazmamın sebebi şu: Yatırımcılar üzerinde iyi bir izlenim bırakmak istiyorsanız onlara göndereceğiniz epostaya dikkat edin, çok özenli yazın. Hatta mümkünse yatırımcıyı tanıyan bir tanıdığınız önce sizi tanıştırsın, sonra siz eposta gönderin. Yukarıdaki örnek gayet kısa ve “to the point”.

Türkiye’den de bir örnek paylaşayım ve aradaki farkı görun. Daha gidecek çok yolumuz var:

Serkan Bey öncelikle merhaba,
fotoğraflarla kararsızlığımızı gösterme ve arkadaşlarımızın veya takipçilerimizin bu kararsızlığımız ile ilgili bize tavsiye verebilme ihtimaline dayalı bir twitter,facebook,apple ve android uygulaması yapmak istiyoruz.face ve twitter kısmını yaptık ama apple ve android olmadan bu uygulamanın kullanılmayacağını da biliyoruz.tabiki yazılım yanında tanıtım da çok önemli olduğunu biliyoruz.
bu konuda bir fikir verebilir misiz? veya böyle bir uygulama ile ilgilenir misiniz? veya açık söyleyin serkan bey hayal aleminde miyim? bu fikir beş para etmez mi?
bu arada sitenin adı ; ***.com
not : face ve twitter a şu anda post etmiyor verileri ama çok küçük bi sorun hemen halledilebilir.
şimdiden teşekkürler,iyi çalışmalar…

Siz bir şey anladınız mı yazılanlardan ? Sizce yukarıdakı birinci örnek ile bu örnek arasında dağlar kadar fark yok mu ?

--

--