Slush 2022 notları

Serkan Ünsal
3 min readNov 18, 2022

12.000 kişinin katıldığı 1.500 gönüllünün çalıştığı Slush etkinliğine bu sene T.C. Cumhurbaşkanlığı yatırım ofisi desteğiyle güzel bir katılım vardı. Sekiz girişime stant verildi ve dönüşümlü olarak girişimlerini anlattılar.

Web Summit ile karşılaştırıldığında Slush etkinliğinde göze çarpan en önemli noktalar, Slush etkinliğinin içerik, yaratıcılık, sanat ile içiçe olmasıydı. Web Summit’te beklendiği üzere kalabalık bir fuarda geziyor hissi oluşurken, Slush’ta panayır ile sanat müzesi karışımı bir yerde geziyor gibi hissettirdi. Yani iki etkinliği de bir nesneye benzetirsek Web Summit eğer bir iş çantasıysa Slush bir tablo gibiydi.

Bir diğer fark ise Slush etkinliğinin birebir toplantı ve mentorluğa özel bir düzeni olmasıydı.

Katılımcılar da genel olarak daha iyiydi. Etkinliğin en çok konuşulan ve en üzerinde durulan konusu ise global ekonomik durumdu. Bir çok konuşmacı ekonomik krizde nasıl ayakta kalınacağına dair ipuçları verdi.

Büyükelçimizin de ziyaret ettiği Türkiye girişimleri standında önümüzdeki senelerde nasıl daha kapsamlı yer alınabileceğine dair konuşmalar yapıldı.

Önceki senelere göre bence en büyük fark Türk girişimci sayısının artmasıydı. Bu tip etkinliklerde ne kadar çok girişimci yatırımcı yer alırsa o kadar çok dünya ile köprülerimiz artacaktır. O yüzden bu tip etkinlikleri kısa vadeli değil orta vadeli köprüler olarak görmek gerekiyor.

Önümüzdeki senelerde stant tasarımlarını düşünürken de klasik bir fuar tasarımı değil de eğlenceli, dikkat çekici, sanatsal bir plan yapmak gerekli. Örneğin en çok ilgi gören stant Deel girişimine aitti. Fotoğraf kendini fazlasıyla anlatıyor sanırım.

Tabi Türkiye şu anda oyun konusunda çok iyi olduğu için aşağıdaki gibi bir deneyim de güzel olabilir.

Yani özetlersem Slush’a bir stant yapacak olsam Refik Anadol gibi birinden fikir alırdım, buranın aurası farklı, ona ayak uyduran ilgiyi çekiyor. Şehirdeki yan etkinlikler de çok değerli, hem girişimcilere hem yatırımcılara onları da iyi planlamasını öneririm.

--

--