Girişimcilere Notlar

Aklıma gelen fakat tek başına da yazı olarak paylaşacak kadar uzun uzadıya bir konu olmayan şeyleri buraya yazayım istedim. Sürekli burayı güncelleyeceğim.

 1. Google’da ne nasıl araştırılır öğrenin.
 2. Girişimci olarak ulaşılabilir olun. (Girişiminizin sitesinde en azından Linkedin’iniz yazsın. Linkedin’e de en azından 48 saatte bir bakın. Özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ekosistemlerde biri size 48 saatte ulaşamıyorsa kendinizi sorgulayın)
 3. Web sitesi yapmak zor geliyorsa text olarak bir cümle ile “Şu işi yapıyoruz, kontak epostamız da şu” diye bir cümle yazın. Uçan kaçan menüler vs. yapmanıza hiç gerek yok fakat hiç web siteniz olmadığında da sizi birilerinin bulması mucizelere kalıyor.
 4. Sunumlarınızda, demolarınızda “Lorem ipsum” kullanmayın. Gerçek cümleler, gerçek isimler, gerçek senaryolar kullanın. Bunları yapmak size en fazla 2 saate malolur ve buna değer.
 5. Pitch’lerinizde “Hiç reklam yapmadan X download aldık, X üye kazandık” cümlesini asla kullanmayın.
 6. Bulunduğunuz herhangi bir odada sizin sektörle ilgili en bilgili kişi siz olun.
 7. Startups.watch, Crunchbase, Dealroom gibi platformlarda mutlaka olun, bilgilerinizi güncelleyin. Görünür olmak günümüzde çok önemli.
 8. Fırsatları yakalamak için her yere iz bırakın. Bu bazen bir demo gününe katılmak olabilir, bazen bir müşterinizi mutlu etmek olabilir, bazen de bir toplantıda iyi bir izlenim bırakarak olabilir. O iz bir gün size fırsat yaratır.
 9. Yatırımcının, müşterinin web sitesinde 5 dakika zaman harcamadan ASLA görüşme yapmayın.
 10. Yaptığınızı söyleyin, söylediğinizi yapın.
 11. Gerçekci olun.
 12. Toplantılara zamanında katılın. Gecikme ihtimaliniz varsa, online ise 15 dakika önce, offline ise en az 1 saat önceden haber verin.
 13. Ürününüzle ilgili geri bildirim verenleri her zaman dinleyin. Kötü geri bildirim olabilir hatta saçma bile olabilir ama ürününüzün algısı karşı tarafın algısı kadardır, bunu unutmayın.
 14. Yatırımcı size bir geri bildirimde bulunuyorsa bunu kişisel algılamayın.
 15. Hiç esnek biri değilseniz, geri bildirime kapalıysanız, mizacınız sert ise ürününüz iyi olsa bile yatırımcı sizden vazgeçebilir. “Easygoing” olan her zaman bir adım önde olur, bunu unutmayın.
 16. En iyi değerleme en opitimum değerlemedir, yüksek değerleme de düşük değerleme de her zaman kötüdür. Bunu bilerek girişiminizi değerleyin.
 17. Dik kafalılıkla inatçılığı karıştırmayın. Dik kafalı “Aynı şeyleri tekrar tekrar yapıp farklı sonuçlar bekler”, inatçılar (fazlası değil tabi) ise iteratif olarak aynı vizyonda ufak binlerce değişiklik ile hedefine ulaşmaya çalışır.

Devamı gelecek, sürekli güncellenecek

Co-Founder of startups.watch; dakick (acquired) ; Author of 4 startup books http://bit.ly/books_su