Girişim Ekosistemi için Devletten Beklentim

Serkan Ünsal
2 min readJan 20

--

Girişim ekosistemini geliştirmeye yönelik teşvikler, programlar açısından ülkemiz bir cennet. Fikir aşamasından unicorn aşamasına kadar istemediğiniz kadar program, teşvik, destek var. Peki beklentim ne dersiniz çok basitçe sıralayım :

  1. Vergilerde sadeleştirme : Damga vergisi, KDV tevkifatı, değişen kurumlar vergisi (Kurumlar vergisi bu sene kaç diye arada bir Google’lıyorum) kafa karıştırıcı ve takip etmesi yorucu. Damga vergisi zaten anlamakta en güçlük çektiğim vergi. Bu vergiden vazgeçilmek istenmiyorsa KDV’ye yedirin, siz de rahatlayın, biz de rahatlayalım. Damga vergisi başka bir vergiye yedirilirse o ay hiç fatura kesmeyen biri de damga vergisi ödemek zorunda kalmaz, işlerine odaklanır. KDV tevkifatı sadece başlı başına doktora konusu :) Vergileri sadeleştirmek tüm girişimcilerin işlerini kolaylaştıracaktır.
  2. Vergi ödeme : Vergilerimizi eskiden dilediğimiz bankadan ödeyebiliyorduk, şimdi vergi ödemek için her ay devlet bankalarına EFT yapıp oradan ödüyoruz. Lütfen bu yanlıştan dönün. Vergisini ödeyene ekstra iş yükü çıkarmayın.
  3. Kaşe : Kaşe diye bir şeyin olması zaten başlı başına garip bir durum. Kaşe kullanımını yasaklayın.
  4. E-imza : E-imza her ne kadar macbook’larda kullanması zor olsa da dünyanın en güzel icatlarından biri. Tüm sözleşmelerde ıslak imzayı kaldırın, e-imza zorunluluğu gelsin. (Bu arada, sözleşme imzalamaktan kuryeler karbon salınımını artırıyor) Benim e-imzam var, mali mühürüm var ama KEP adresi için PTT’ye gitmem gerekiyormuş. Şu cümle bile başlı başına garip. E-imzam var zaten, eposta hizmeti verilecekse e-imzaya bağlayın işte. E-imzam varsa ve şirketin imza yetkilisiysem mali mühüre de gerek yok bu arada. Sonuçta şirket için ayrı, bireysel kullanım için ayrı imzam yok, tek imzam var.
  5. E-Devlet Kurumsal : Bu biraz problemden ziyade çözüm önerisi niteliğinde. Nasıl ki bankalarda bireysel/kurumsal diye giriş yapıyoruz. E-devlete de bireysel/kurumsal diye giriş yapalım ve kurumsal giriş yaptığımızda imza yetkilisi olduğumuz kurumla ilgili tüm vergi vs. işleri e-devletten görebilelim.

Başka bir beklentim yok, vergi affı, vergi indirimi yok dikkat ederseniz, her şey dijitalleşme ve sadeleştirme ile ilgili.

--

--

Serkan Ünsal

Co-Founder of startups.watch; dakick (acquired) ; Author of 4 startup books http://bit.ly/books_su